Na rynku polskim, użytkownicy telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych mają szeroką możliwość wyboru ofert, wszystko za sprawą dużej konkurencji telefonii komórkowej. Rywalizacja między operatorami przynosi coraz to nowe pakiety i promocje. Obecnie na czele operatorów coraz częściej wymienia się Firmę P4, czyli znanego pod nazwą Play.

Sieć Play opublikowała niedawno swoje wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku. Okazało się, że operator ma się czym pochwalić i miniony kwartał może uznać za naprawdę udany. Firma cały czas umacnia swoją pozycję na polskim rynku. Zysk netto w pierwszej połowie tego roku wzrósł o ponad 500%. Od kwietnia do końca czerwca operatorowi udało się bowiem pozyskać nieco ponad 120 tysięcy nowych użytkowników. Ogólnie rzecz biorąc, Play ma już w swojej bazie ponad 15 mln. Klientów i w drugim tylko kwartale mógł pochwalić się przychodami, które osiągnęły 1,688 mld złotych. Firma zanotowała również wzrost w postaci 4,2%, jeśli chodzi o zysk netto, wzrost wyniósł aż 513%. Tylko w pierwszym półroczu tego roku Play zarobił aż 353 mln złotych. Jak poinformował Jean Marc Harion, prezes Play, firma cały czas inwestuje pieniądze w rozwój sieci – „Z wielką przyjemnością informuję, że podnosimy poprzeczkę w zakresie rozwoju sieci. Budujemy sieć w szybkim tempie, nasze wolne przepływy gotówkowe w dalszym ciągu idą w górę oraz chcemy inwestować w naszą sieć w celu obsłużenia rosnącego zużycia danych przez naszych klientów. Nasz wstępny plan na ten rok zakładał 6 750 stacji bazowych na koniec roku. Naszą nową ambicją jest osiągnięcie pułapu blisko 7 000 stacji. My w Play realizujemy nawet najbardziej ambitne plany.” Dla porównania Orange na koniec drugiego kwartału posiadał 14,5 mln klientów, Plus trochę ponad 11,6 mln klientów, a T Mobile 10,6 mln. Trzeba zauważyć, że liczby te obejmują nie tylko osoby, które posiadają abonament u danego operatora, ale również użytkowników, posiadających ofert na kartę.

Firmy Play ma chęć, aby swoim zasięgiem pokryć całą Polskę

Obecnie, sposobem operatora, żeby zapewnić swoim klientom zasięg w miejscach, gdzie jeszcze nie dotarł ze swoimi stacjami bazowymi, jest korzystanie z tzw. roamingu krajowego. W poprzednich latach jednym z ważniejszych partnerów roamingowych była firma Orange. Play dąży jednak do tego, aby być niezależnym od innych. Obecnie operator używa 5746 stacji bazowych, z których 5650 obsługuje sieć LTE (5550 LTE CA2, 4650 LTE CA3). W zeszłym roku zainwestowano w 697 nowych stacji, a 1604 zostało zmodyfikowanych. Jeszcze w tym roku ma powstać ponad 1000 nowych.

VoLTE w Play jeszcze w tym roku

W zeszłym roku operator Play uruchomił technologię Wi-Fi Calling, pozwalającą na realizację połączeń poza zasięgiem sieci mobilnej. W tym roku operator poinformował, że wprowadzi nowe rozwiązanie, jakim jest VoLTE, pozwalające na wykonywanie połączeń w sieci LTE bez przełączania się na sieć 3G. Obecnie wiele osób jest zdania, że technologia VoLTE wiąże się z jeszcze lepszą jakością, czyli HD Voice.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]